powrót na stronę główną
wybierz miejscowość:  
wpisz nazwę obiektu:  
 pomoc
Jeseniki Karlstejn Pradziad Praga Olomuniec Adršpašské Skály
wtorek, 01.12.2015, imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
    ***    Ski Centrum Miroslav - Noclegi bezpośrednio przy stoku narciarskim z 4 wyciągami w Jesenikach.    ***    RS Marta - Całoroczny wypoczynek w chatkach w Beskidach.    ***    Penzion Vanco Family (Pensjonat) - Niedrogi nocleg w sercu Pragi.    ***    Penzion U orla (Pensjonat) - Blisko na narty, komfortowe pokoje i stylowa restauracja z kominkiem.    ***    Penzion Trattoria (Pensjonat) - Stylowy obiekt z winiarnią między Ołomuńcem a Bruntalem, w okolicy, w której jest wiele zamków.    ***    Penzion Rosa (Pensjonat) - Blisko granicy i blisko na narty!    ***    Penzion DIANA (Pensjonat) - Atrakcyjny pensjonat w beskidzkim termalnym uzdrowisku - Teplice nad Bečvou.    ***    Pensjonat U potoka - Pensjonat ze stadniną w Karkonoszach.    ***    Pension Zuzana - Niedrogi i wygodny nocleg w Pradze.    ***    Pension Peko - Wygodne noclegi w Pradze za niewygórowaną cenę.    ***    Pension Krokodyl - Pensjonat w centrum Pragi dla całych rodzin lub grup przyjaciół.    ***    Ośrodek Rekreacyjny Skalka - Niedrogi wypoczynek w Beskidach dla aktywnych turystów.    ***    IT Centrum Appartements - Luskusowe apartamenty w centrum karkonoskiego miasteczka Vrchlabi.    ***    Hotel Zubříč (Zubric) - Wypoczynek w Beskidach dla osób szukajacych spokoju i miejsce na szkolenie lub pobyt rehabilitacyjny.     ***    Hotel Zámeček Grohmann (Hotel Zamecek Grohmann) - Vrbno pod Pradědem.    ***    Hotel Taverna - Stylowy hotel u podnóża zamku.    ***    Hotel Svornost *** - Luksusowy hotel w sercu Karkonoszy tuż przy granicy z Polską.    ***    Hotel Sigma *** - Hotel z centrum kongresowym w Ołomuńcu.    ***    Hotel Prosper - Luksusowy hotel w Beskidach przy polu gofowym!    ***    Hotel Jasmin*** - Hotel z basenem w sercu Karkonoszy.    ***    Hotel i Chatki Visalaje - Cisza i spokój w Beskidach - wśród gór, niedaleko polskiej granicy.    ***    Hotel Dukla *** - Duży hotel na trasie Praga-Wiedeń, blisko austriackiej granicy.    ***    Hotel Dlouhé Stráně (Dlouhe Strane) - Dobre miejsce na szkolenia lub konferencje, blisko w góry i na narty.     ***    Horský Hotel Červenohorské sedlo *** (Górski Hotel Cervenohorske Sedlo) - Luksus w samym sercu jesenickich gór, wśród przepięknej przyrody.    ***    Apartamenty mieszkaniowe Ramzová - Własny apartament w ośrodku narciarskim w górach!    ***    Apartamenty Kozakov ( Apartmány Kozakov) - Niewielki, wygodny pensjonat w samym sercu Czeskiego Raju.    ***    Apartamenty Červenohorské sedlo *** - Apartamenty w atrakcyjnym ośrodku narciarskim.     ***    

Brno
region:
Morawy i Wysoczyna

link do mapy:
zobacz na mapie

strona www:
http://www.brno.cz/
opis:zobacz bazę noclegową

Brno – liczące prawie 400 tysięcy mieszkańców, to największe miasto na Morawach. Początki Brna sięgają czasów celtyckich, prawdopodobnie już w V w. powstała tu warownia słowiańska. Prawa miejskie Brno uzyskało w 1246 r., w 1641 r. przejęło od Ołomuńca funkcję stolicy Moraw. Położone na wzgórzach miasto tylko raz w swojej historii zostało zdobyte – w 1805 r. przez Napoleona. Mury miejskie wyburzono dopiero w II połowie XIX w., a na ich miejscu powstały parki i bulwary. O charakterze i rozkwicie miasta zdecydowało położenie na szlaku łączącym Bałtyk z Adriatykiem, a potem rozwój przemysłu, szczególnie włókienniczego, w XIX w.. Kolej dotarła tu w 1839 r.. Pierwotną zabudowę w znacznym stopniu zniszczyły wojenne bombardowania. Ocalała jednak wspaniała starówka i wiele otaczających ją zabytkowych budowli, zarówno świeckich, jak i sakralnych.
Obecnie Brno to prężny ośordek przemysłowy, akademicki i największe w Czechach centrum targowe konkurujące z naszym Poznaniem.
Zabytki:
Katedra świętych Piotra i Pawła stojąca na wzgórzu Petrov zachwyca smukłymi wieżami. Wzniesiona w stylu gotyckim, po wojnie 30-letniej została odbudowana w stylu barokowym, a w XX w. odzyskała cechy gotyckie.
Nad miastem góruje zamek Špilberk wzniesiony w XIII w. na wzgórzu o tej samej nazwie przez króla Przemysława Otokara II. W lochach twierdzy swoich przeciwników politycznych więzili Habsburgowie, do tych samych celów wykorzystywali ją też hitlerowcy. Dziś w ponurych kazamatach do zwiedzania udostępniono m.in. sale tortur. Warto wspiąć się na wzgórze Spilberk, choćby tylko dla wspaniałych widoków.
Najważniejszym świeckim zabytkiem Brna jest stary ratusz (Stára radnice), pochodzący z XIII w. Nad wejściem można podziwiać tzw. brneńskiego smoka – to krokodyl, dar Turków, zmierzających tędy do Polski.
W XVII-wiecznym pałacu Dietrichsteinów mieści się Muzeum Morawskie. Tam właśnie można podziwiać najstarszą znaną statuetkę przedstawiającą postać ludzką – to licząca 25 tysięcy lat Wenus z Věstonic.
Dzisiejsze Brno to nowoczesne i przemysłowe miasto. Dlatego, zwiedzając je, nie wolno pominąć słynnej willi Tugendhatów. Obiekt, zaprojektowany w stylu funkcjonalistycznym w 1930 r. dla bogatej żydowskiej rodziny, został wpisany na listę Unesco (zob. Obiekty Unesco). Przeszkloną, do dziś nowoczesną, bryłę budynku niemiecki architekt Mies vad der Rohe dostosował do pochyłości terenu. Od zewnątrz parterowy, na ogrody dom otwiera się trzema poziomami.
Turyści, zmęczeni wędrówkami wśród zabytków, mogą się wybrać w okolice Brna. Zaledwie 25 kilometrów od miasta rozciąga się labirynt zalesionych wzgórz i wapiennych wąwozów. Położony na północ od Brna Morawski Kras słynie z malowniczych jaskiń.

baza noclegowa:
 Hotel Imos
Noclegi w Brnie dla turystów i gości targów (BVV).

Powrót na stronę główną


Zabytki UNESCO | Trasy, ciekawe miejsca | Galeria zdjęć | Linki turystyczne
Trochę historii | Czeski smak | Język czeskitlumacz@czeski.pl