Na rozległym Pilzeńskim rynku dominuje kościół św. Bartłomieja. Główna brama browaru Prazdroj Plzeň. Pizlno jest ważnym ośrodkiem przemysłowym w panoramie miasta nadal dominują kominy. Tam gdzie niegdyś były miejskie mury powstał park.
Wszystkie zdjęcia na tej stronie są aktywne - po najechaniu kursorem na zdjęcie pojawi się jego opis a po kliknięciu na zdjęciu można obejrzeć jego powiększenie. Zapraszam do klikania !

Plzeň - PilznoHerb Pilzna
Plzeň [Pilzno] jedno z największych czeskich miast leżące ok. 90 kilometrów na południowy-zachód od Pragi. Ważne centrum przemysłowe oraz administracyjne. Znane jednak przede wszystkim z produkcji piwa.

Pilzno to jedno z najmłodszych znaczących czeskich miast zostało założone w 1295 r. jako Królewskie Miasto Nová Plzeň (Nowy Plzeń). Pierwotnie nazwa Plzeň była związana ze starym grodziskiem stojący w miejscu dzisiejszej miejscowościStarý Plzenec. Miasto rozwijało się bardzo szybko i już w XIV w. pod względem zajmowanej powierzchni było w Czechach drugim miastem po Pradze. Miasto posiadało mury obronne, które w XIX w. zostały zburzone a miasto się rozrosło.
Kościół św. Bartłomiej z najwyższą w Czechach wieżą kościelną - 102 m. Bogato dobiony Pilzeński ratusz. Tam gdzie niegdyś były miejskie mury powstał park. Pizeńska Synagoga - niedawno odnowiona znajdująca się niedaleko rynku.
Centrum Pilzna jest rezerwatem dawnej architektury. Centralne miejsce zajmuje potężny rynek o rozmiarach 139-193m, na którym dominuje gotycki kościół św. Bartłomieja z XIII w. z jedną z najwyższych wież kościelnych w Europie a na pewno najwyższą w Czechach – ma ona 102 m. Na rynku znajduje się też pięknie zdobiony budynek ratusza zbudowany w latach 1556-58. To tylko niektóre z cennych obiektów zabytkowych znajdujących się w Pilźnie. W mieście są też się liczne galerie i kilka muzeów: Muzeum Škody Plzeň, Miejskie Muzeum Historyczne, Zachodnioczeskie Muzeum oraz najstarsze na świecie Muzeum Piwowarstwa w całości poświęcone piwu. Pomysł utworzenia muzeum piwa narodził się w 1929 r. W 1934 r. powołano radę, której celem miało być otwarcie muzeum, jednak ze względu na wojnę muzeum zostało otwarte 8 maja 1959 r. Można w nim zobaczyć eksponaty połączone z produkcją, sprzedażą i dystrybucją piwa. Innym ciekawym obiektem do zwiedzania są podziemia rozciągające się pod historycznym centrum miasta. Podziemia te powstały w wyniku połączenia głębokich piwnic znajdujących się mieszczańskimi kamienicami, w których mieszczanie przechowywali warzone przez siebie piwo. Naprawdę warto je zwiedzić. Wejście do podziemi znajduje się nie daleko rynku i bardzo blisko Muzeum Piwowarstwa.
REKLAMA
Muzeum Piwowarstwa w Pilźnie - najstarsza tego typu placówka na świecie. Główna brama browaru Prazdroj Plzeň. Inna brama prowadząca na teren słynnego browaru. Okazały budynek Muzeum Zachodnioczeskiego.

Historia warzenia piwa w Pilźnie rozpoczęła się wraz z założeniem miasta w 1295 r. Pierwsze wzmianki o istnieniu w mieście browaru ze słodownią pochodzą z 1307 r. Natomiast początki słynnego browaru Prazdroj Plzeň producenta piw Urquell i Gambrinus sięgają roku 1839 r. kiedy mieszczanie podjęli decyzję o założeniu miejskiego browaru. 5 października 1842 r. pierwsza partia piwa opuściła bramy browaru. Na początku XX w. w mieście działają trzy duże browary. Obecnie w mieście istniej jeden wielki browar należący do South African Breweries.
Pomnik postawiony w 1990 r. postawiony w podzięce amerykańskim żołnierzom, którzy wyzwolili miasto w 1945 r. Pizlno jest ważnym ośrodkiem przemysłowym w panoramie miasta nadal dominują kominy.
Pilzno jest nie tylko znane z produkcji piwa ale jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. W 1859 r. w miecie powstała huta stali, którą w 1868 r. zakupił Emil Škoda. Zakłady te rozrosły się i do dziś produkuje między innymi lokomotywy oraz np. części do reaktorów jądrowych a wcześniej produkowano tu np. czołgi.
To, że Pilzo było silnym ośrodkiem przemysłowym spowodowało, że miasto było w trakcie wojny bombardowane prze alianckie lotnictwo najcięższe naloty, w których zniszczono wiele budynków i zginęło wielu mieszkańców miały miejsce pod koniec wojny w 1945 r. Miasto zostało wyzwolone przez amerykanów w kwietniu 1945 r. jednak do roku 1990 r. nie wolno było o tym wspominać. Jedna z głównych ulic miast, przy której stoi też pomnik postawiony w 1990 r. w podzięce amerykańskim żołnierzom nazywa się Amerykańska ale do roku 1990 była to ulica Moskiewska.

Do Pilzna można bez problemu odjechać pociągiem z Pragi lub samochodem. Jednak jadąc samochodem o ile nie będziemy nocowali w Pilźnie trudno będzie spróbować miejscowego piwa, które w jednej z wielu miejscowych tradycyjnych piwiarni smakuje lepiej niż gdziekolwiek indziej.
I jeszcze jedna dygresja Pilzno to miasto setek kilometrów drutów zawieszonych nad ulicami. Komunikację miejską tworzą mianowicie linie tramwajowe i trolejbusowe co powoduje, że nad centralnymi ulicami miasta, nie wspominając o skrzyżowaniach, można podziwiać istne pajęczyny przewodów.


http://www.regionplzen.cz - oficjalne strony Regionu Plzeńskiego


Powrót na stronę główną

Zabytki UNESCO | Trasy, ciekawe miejsca | Galeria zdjęć | Linki turystyczne
Trochę historii | Czeski smak | Język czeski

Profesjonalny serwis©
jarek@czeski.pl